Markéta Mendová: U někoho vím hned, že je pro nás ten pravý

Markéta Mendová: U někoho vím hned, že je pro nás ten pravý
0 Kč 0 Kč bez DPH
Přepravní společností:na dotaz

Pracovala 6 let na pozici store manažerky, kde si vyzkoušela, jaké to je nabírat a vést lidi. Od září je HR specialistkou v Big Boyi a navzdory svým dosavadním zkušenostem považuje práci personalistky za obrovskou výzvu a posun tím správným směrem.

Markét, jak jsi se do Big Boye dostala?

Vlastně za to vděčím svému manželovi a dcerce. Po jejím narození jsem si uvědomila, že se dá těžko skloubit rodinný život a práce na směny. Navíc jsem potřebovala změnu, nějaký nový impulz. Jednou za mnou přišel můj muž, který v Big Boyi občas koučuje, že tu shánějí HR specialistku. Sebrala jsem veškerou odvahu a šla do toho.

Co máš v Big Boyi na starosti?

Mým úkolem je především nábor nových zaměstnanců, spokojenost těch stávajících a veškerá agenda s tím spojená. Stále je to pro mě výzva. Jsem ráda, že můžu spolupracovat s mentorem, který mi pomáhá se v těchto oblastech rychleji zorientovat.

Co bylo pro tebe na nové pozici nejtěžší?

Všechno bylo náročné. Moje pozice vznikla nově a musela jsem si ji vybudovat od nuly. Vývoj ve firmě je velmi rychlý, a to vyžaduje spoustu práce a nadšení. Na druhou stranu mám šanci pracovat na něčem, co mi dává smysl.

Podle čeho vybíráš nové lidi?

V prvé řadě nabíráme lidi podle životopisu, vzdělání a zkušeností. Bereme zřetel taky na doporučení. Ale primárně sháníme lidi, kteří mají opravdu zájem u nás dlouhodobě pracovat. Na rozdíl od manažerů, kteří hledí na kvalifikaci, já dám hodně i na svou intuici.

Jak stavíš pohovor? Máš připravený scénář, nebo ho necháváš spontánně plynout?

Každý pohovor šiju na míru. Mám na danou pozici připravené otázky, ale nechávám pracovat i svou empatii. Doptávám se na podrobnosti. Mým cílem je poodhalit charakter člověka, jestli zapadne do týmu a bude mu vyhovovat mentalita a kultura firmy. I to má vliv na finální rozhodnutí. U někoho vím hned, že je to ten pravý.

Jaký by měl být z tvého pohledu ideální zaměstnanec? Loajální, odolný proti stresu, nebo něco jiného?

Ideální zaměstnanec musí opravdu chtít u nás pracovat. Všechno ostatní se dá vyřešit, nebo přijde samo. Když člověk nechce pracovat, může být loajální, jak chce, je mi to k ničemu. Zároveň z něj musím cítit, že sdílí naši firemní vizi a má stejná očekávání. Pokud má každý z nás jiné profesní představy, dříve či později to mezi námi přestane klapat.

Pro personalisty bývá největší problém najít dostatek kvalifikovaných lidí. Je to i tvůj případ?

Trh práce je teď plný překvalifikovaných uchazečů. Bombardují mě denně s žádostmi o práci. Nemusím řešit, jestli na danou pozici seženu člověka, protože ho mám do týdne. Zájem je enormní, na druhou stranu je těžké se správně rozhodnout. Lidi volají plní emocí, práci nutně potřebují. Je vidět, že mají opravdu nouzi.

Markét, jsi usměvavá, pozitivní a přenášíš dobrou náladu na všechny kolem. Kde čerpáš energii?

Mám ráda zábavu, jsem takový “happiness” manažer. Čerpám ze svého okolí, pravidelně relaxuju, cvičím, chodím do přírody. Jsem přesvědčená, že štěstí je jen způsob, jak o věcech přemýšlíme. Snažím se mít radost a vážit si toho, co mám. A protože jsem v životě spokojená, tak to zřejmě přenáším na ostatní a to mě moc těší.

Máš teď i ve svém soukromém životě nějakou výzvu?

Zhubnout. Ta výzva se každý rok opakuje a nikdy to nedotáhnu. Taky chci chodit domů s čistou hlavou, zbytečně se neužírat stresem, užívat si život s rodinou a být hodně v přírodě. To není ani výzva jako spíš dlouhodobá strategie.

Jaký je tvůj nejoblíbenější Big Boy?

To je ošemetná otázka, mám víc favoritů… Jsem čokoládová, takže Brownie, potom Crispy Pecan a Slaný karamel.

Jak si na nich nejradši pochutnáváš?

Lžičkou a neskončím, dokud necinkne dno. Prostě to nejde přestat, vytvořila jsem si na našich krémech závislost. Pak jsou samozřejmě potřeba ty výzvy na hubnutí.