🤩 Milí Big Boyáci, zas a znovu Vám musíme poděkovat, za takový nával objednávek! 💜 Moc si toho vážíme! 
Prosíme o trpělivost s vyřizováním objednávek. Děkujeme 🙏🏼

7 tipů, jak neplýtvat potravinami

7 tipů, jak neplýtvat potravinami
Popis produktu

Nakupujeme více jídla, než spotřebujeme, čas od času se nám něco zkazí a dopřáváme si větší porce, než sníme. Přijde vám to jako malichernost? V celosvětovém měřítku má plýtvání velký dopad, zvyšuje emise skleníkových plynů a přispívá ke změně klimatu. Je jen na nás, abychom změnili své návyky a začali s plýtváním bojovat. Jde to i doma!

1. Seznam - najdu tam co vařívám

Nedostatek jídla v obchodech nás už dávno netrápí, proto není důvod dělat si zásoby na týdny dopředu. Raději si jídlo naplánujte, sepište si nákupní seznam a vyhněte se impulzivním nákupům. Nejenže budete méně plýtvat jídlem, ale také ušetříte a vaše nákupy se výrazně zrychlí. 

2. Dejte jim ještě šanci

Nesuďte jídlo podle vzhledu a mějte slitování i s tím, které nevypadá na první pohled lákavě. Pokroucené nebo pomačkané ovoce či zelenina jsou v obchodech často odsouzeny k vyhození, přitom je jejich chuť stále dobrá. Můžeme je ještě použít třeba do smoothie, polévek či dezertů. Myslete na to při příštím nákupu. 

TIP: Recept na Banánový chlebík, ve kterém spotřebujete přezrálé banány

3. Na svoje místo!

Ne všechno jídlo patří do lednice, proto je dobré zjistit si na obalu doporučené skladování. Můžete tím výrazně prodloužit životnost potravin. Starší výrobky přesuňte do přední části spíže nebo chladničky a nové dozadu, abyste vždy sáhli po těch s dřívějším datem spotřeby. Skvělým pomocníkem jsou vzduchotěsné nádoby, které udrží otevřené potraviny déle čerstvé.

4. Vyhodit či nevyhodit?

Mezi pojmy „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do“ je velký rozdíl. Někdy je jídlo bezpečné jíst i po datu „minimální trvanlivosti, zatímco datum „spotřebujte do“ vám sdělí, kdy již jídlo není bezpečné jíst.

5. Vařit, mrazit a kompostovat

Pokud nesníte všechno jídlo, co jste si doma uvařili, můžete si na něm pochutnat ještě druhý den, část zamrazit na později, nebo ho přidat jako přísadu do jiného jídla. To, co už nelze využít jako slupky ovoce a zeleniny, kompostujte. Kompost vám poslouží jako hnojivo na zahrádku, čímž vrátíte živiny zpět do půdy.

6. Zaměřeno na: lokální potraviny

Nákupem lokálních produktů a sezónních surovin podpoříte rodinné a malé podniky ve svém okolí. Lokální potraviny lépe chutnají a jejich nákupem pomáháte v boji proti znečištění ovzduší, protože k vám tyto potraviny necestují přes půlku světa.

7. Méně je více

Servírujte menší porce, abyste se vyhnuli vyhazování nedojedených zbytků. Kdo bude chtít, může si vždy přidat a jídlo, které zůstane v hrnci, se může třeba zamrazit. Když plýtváte potravinami, plýtváte i svými penězi.

Vytvořeno08.01.2021
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobné nastaveníPovolit vše