Jana Krauzová: Nejvíc mě baví zkoumat, jak se k sobě jednotlivé chutě hodí

Jana Krauzová: Nejvíc mě baví zkoumat, jak se k sobě jednotlivé chutě hodí
Popis produktu

Po studiu kvality potravin na vysoké škole pracovala v mlékařském průmyslu a ve vývojové laboratoři. Během rodičovské dovolené odcestovala s rodinou do zahraničí, kde se věnovala charitativní a dobrovolnické činnosti. Po návratu do Čech se toužila uplatnit ve svému původním oboru a hledala práci týkající se technologie a kvality potravin, což se jí v Big Boyi splnilo.

Jani, ty jsi v Big Boyi nováčkem, pracuješ zde 4 měsíce. Jak se ti tu líbí?

Big Boy je pro mě naprosto ideální firma, je tu skvělý kolektiv a práce mě naplňuje.

Co všechno patří do tvé kompetence?

Pracuji na pozici technoložky a mám na starost kontrolu výrobního procesu od příjmu surovin, přes jejich skladování, výrobu, až po balení a odeslání výrobků na expedici. Zaměřuju se hlavně na kontrolu kvality a hygieny podle HACCP (systém analýzy rizika a stanovení kritických kontrolních bodů). Druhou více kreativní činností, které se v Big Boyi věnuju, je vývoj nových produktů.

Zní to hodně učebnicově. Můžeš mi popsat, co to v praxi znamená?

Jako kvalitářka se starám o vstupní kontrolu surovin. Společně se skladníky dohlížíme, aby přijaté zboží nebylo poškozené a provádíme vizuální i chuťovou kontrolu. V 99 % případů je vše v pořádku. Máme své stálé dodavatele, kteří nám spolehlivě dodávají kvalitní zboží. Kritickým bodem bývá přeprava, proto je třeba každou šarži přijatého zboží důkladně zkontrolovat.

Co dalšího máš v Big Boyi na starost?

Dohlížím také na dodržování hygienických předpisů. Hlídám, aby zboží, které je u nás uskladněno a zpracováváno, bylo celou dobu ve správných podmínkách a nedocházelo k jeho degradaci. Ve výrobě kontroluji, aby pracovníci nosili čepice, používali rukavice, nenosili prstýnky apod. Je to do značné míry nepopulární práce, ale má svůj význam. Při  kontrole ochutnávám finální produkt. Zaměřuju se na správnost receptury a konzistenci. Před odesláním palet na expedici provádím namátkovou kontrolu lepení a etiket. Je důležité, aby kontrola kvality probíhala neustále a byla vícestupňová, proto úzce spolupracuju s vedoucími skladu, výroby a lepicího úseku, abychom společně minimalizovali riziko chyb.

Jak kontroluješ správnost receptury? Znáš z paměti, jak mají všechny krémy chutnat?

Ještě si všechny chutě nepamatuju. Vyrábíme hodně receptur, proto mám k dispozici vzorečky, se kterými výrobek porovnávám.

Jak probíhá vývoj nových produktů?

Každý den namíchám dva až tři vzorky, které pak společně s kolegy testujeme. Jednou týdně na vývojové poradě si s vedením řekneme podněty, co budeme zkoušet. Dále dostávám požadavky na nové produkty od marketingu a obchodu. Když se shodneme na receptuře, musíme společně s výrobou nastavit velkovýrobní proces, protože to, co si namíchám v malém množství, se bude chovat jinak při míchání ve stokilové nádobě.

Máš v hlavě nové produkty? Můžeš naznačit, jaké budou?

Teď toho máme spoustu. Chceme rozjet kaše a rozšířit slané varianty, ale nechte se překvapit, víc naznačovat nemůžu.

Co je pro tebe v práci největší výzvou?

Největší výzvou je pro mě papírování. Potravinářská výroba je hodně regulovaná a musí splňovat řadu legislativních předpisů. Navíc plánujeme udělat si certifikace, u kterých je perfektní evidence bezpodmínečně nutná.

A co tě nejvíc baví?

Nejvíc mě baví prozkoumávat, jak spolu suroviny a výrobní technologie fungují. Je toho hodně, co se učit, ale je to zajímavé.

Jak bys popsala výrobky Big Boy? Co je pro ně charakteristické?

Před nástupem do Big Boye jsem znala jen sladké pomazánky s přidaným palmovým tukem a slané arašídové máslo z Ameriky. Když jsem postupně ochutnávala různé druhy ořechových krémů Big Boy, překvapila mě ohromná variace chutí. Naše krémy jsou vyrobeny z těch nejkvalitnějších surovin. Nikdy do nich nebudeme přidávat nic umělého a nic, co by ničilo přírodu, jako třeba palmový olej. Big Boy obsahuje a bude obsahovat pouze přírodní složky.

Jakého Big Boye máš nejradši a jak si na něm pochutnáváš?

Za mě je nejlepší Slaný karamel Gold, dražované lískáče White Brownie a lyo višně v hořké čokoládě. Teď jsem si zamilovala novinku Caramel Latté. Krémy nikam nemažu, pochutnávám si na nich jen se lžičkou.

Vytvořeno02.06.2021
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobné nastaveníPovolit vše